fbpx

monodram operowy
światowa premiera sceniczna

Kompozytor: Iain Bell
Autor tekstu: Thom Gunn
Koncepcja, reżyseria i scenografia: Krystian Lada
Reżyseria świateł i scenografia: Aleksandr Prowaliński

Bas: Alex Rosen
Pianista: William Kelley

Wyznania nosiciela HIV to druga część trylogii o współczesnych mężczyznach, którego inicjatorem jest polsko-brytyjski duet – reżyser Krystian Lada i kompozytor Iain Bell. Spektakl bazuje na autobiograficznych wierszach brytyjskiego poety Thoma Gunna. Poezja Gunna jest odpowiedzią na epidemię AIDS oraz obserwacją tego kryzysu podczas jego nasilenia w latach 80. ubiegłego wieku. Głównym bohaterem jest mężczyzna obserwujący śmierć najbliższych mu ludzi umierających na AIDS, a równocześnie będący świadom, że sam jest zarażony wirusem HIV. Rany spowodowane przez epidemię HIV i AIDS w społeczności LGBTQ+ pozostają nadal niezagojone. Monodram jest osobistym hołdem twórców dla tych, którzy stawili i nadal stawiają czoła wyzwaniu życia z HIV.

W rolę bohatera monologu wcieli się amerykański bas Alex Rosen. Jest absolwentem prestiżowej Juilliard School w Nowym Jorku. Zadebiutował współpracą z zespołem muzyki barokowej Les Arts Florissants pod kierownictwem Williama Christie, wykonując repertuar Haydna i Handla. Rosen z sukcesami występuje na najważniejszych scenach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych, takich jak Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Theater Basel, festiwal w Aix-en-Provence i Opera Philadelphia.

Dziennikarz Mateusz Ciupka tak pisał na łamach Ruchu Muzycznego o pierwszej części trylogii zatytułowanej Comfort Starving po tegorocznej premierze w Świdnicy: “Monolog udręczonego wewnętrzną obsesją wagi, umierającego z powodu chorej fiksacji Adama, był przesiąknięty wrażliwością, troską i współodczuwaniem. Spektakl był pierwszym ogniwem nieukończonej trylogii. Jeśli pozostałe dwa będą równie poruszające, to prawdopodobnie mamy do czynienia z jednym ze współczesnych arcydzieł sceny operowej.”


Spektakl będzie również dostępny bezpłatnie na platformie PLAY KRAKÓW (www.playkrakow.com).

Organizatorzy:

Wpisz szukaną frazę: