fbpx

Mosty zamiast murów, czyli sztuka – innowacja – integracja

Czy opera może być nowoczesnym spoiwem społecznym, skutecznym instrumentem edukacji i integracji, a nawet lekarstwem na przejawy ksenofobii?

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące Festiwal Opera Rara 2020, w którym wezmą udział pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, dyrektor międzynarodowego stowarzyszenia Opera Europa Nicholas Payne oraz Karolina Sofulak, reżyserka festiwalowego spektaklu „Vanda”.

W tym roku pod szyldem Opera Rara zebrane zostały stylistyki odmienne, lecz połączone wspólną myślą. Festiwal skłania nas do refleksji, dlaczego tak chętnie stawiamy wokół siebie mury, jakie są ich konsekwencje – i co robić, żeby zamiast nich powstawały mosty. Czy mamy traktować operę jako odseparowaną od świata fortecę, w której kultywuje się tylko i wyłącznie sztukę pięknego śpiewu?

Opera potrafiła zawsze szybko i ostro reagować: wsłuchiwać się w społeczne nastroje, komentować rzeczywistość, obrażać królów, inspirować bunty, doprowadzać do furii lub obłaskawiać dyktatorów. Nie ma powodu, by i dzisiaj nie opowiadała nam o świecie tu i teraz: odnosząc się wprost do bieżących wydarzeń lub odbijając je w zwierciadle przeszłości.

Czy jednak w XXI wieku wciąż jesteśmy gotowi słuchać jej głosu?

23 stycznia, godz. 17:00, Teatr im. J. Słowackiego, Sala Lustrzana,

Organizatorzy:

Wpisz szukaną frazę: