fbpx

Młody austriacki baryton Wolfgang Resch rozpoczął kształcenie swojego głosu jako solista chóru chłopięcego Wiltener Sängerknaben w Innsbrucku. Studiował w Tyrolskim Konserwatorium Regionalnym w klasie Karlheinza Hansera, a także na wiedeńskim Universität für Musik und darstellende Kunst u Ralfa Döringa i Charlesa Spencera. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Brigitte Fassbaender, Christę Ludwig, Thomasa Hampsona i Helmuta Deutscha.

Wolfgang Resch jest zwycięzcą konkursu pieśni organizowanego przez Fundację Petyrek-Lang, finalistą i laureatem 8. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Hilde Zadek (2013), Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego im. Mikuláša Schneidera-Trnavskiego i konkursu Gradus ad Parnassum (2011). W czerwcu 2014 roku otrzymał nagrodę Fundacji Profesora Armina Weltnera, przyznawaną co roku najzdolniejszym młodym śpiewakom i śpiewaczkom z Austrii i Szwajcarii.

Na scenie operowej zadebiutował w 2009 roku jako Papageno (Czarodziejski flet Mozarta) w Daegu City Hall w Korei. Występował także jako Kapral w Córce pułku Donizettiego na Opernfestival Klosterneuburg i Ananias w The Burning Fiery Furnace Brittena na Festival Retz, ponadto jeszcze w trakcie studiów wykonywał role Hrabiego Perruchetto (La fedeltà premiata Haydna) i Hrabiego Almavivy (Wesele Figara Mozarta) pod kierownictwem muzycznym Guida Mancusiego w Schlosstheater Schönbrunn.

Koncerty i wieczory pieśni z towarzyszeniem m.in. Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej pod batutą Laurenta Pillota zaprowadziły młodego artystę do Londynu, Liverpoolu i Rejkiawiku. Wspólnie z pianistą Saschą El Mouissim Resch intensywnie pracuje nad repertuarem pieśniowym. W październiku 2013 roku ten duet wykonał cykl Die schöne Müllerin Schuberta w Stambule, a w 2015 roku zadebiutował podczas Istanbul Music Festival na wieczorze poświęconym Schubertowi.

Lato 2014 roku przyniosło Reschowi debiut na festiwalu w Salzburgu, gdzie w ramach Young Singers Project wziął udział m.in. w premierze opery Charlotte Salomon Marka-André Dalbaviesa w reżyserii Luca Bondy’ego (rola Trzeciej Rzeszy) i w La Cenerentola für Kinder (Kopciuszku dla dzieci na podstawie opery Rossiniego) jako Dandini.

W latach 2013-2016 Wolfgang Resch należał do zespołu Konzert Theater Bern, gdzie występował jako Ottokar (Wolny strzelec Webera), Harlekin (Ariadna na Naxos Richarda Straussa), Papageno (Czarodziejski flet Mozarta), Dandini (Kopciuszek Rossiniego), Eddy (Greek Turnage’a), Silvano (Bal maskowy Verdiego) i Don Parmenione (L’occasione fa il ladro Rossiniego).

W sezonie 2016/17 współpracował z teatrem Bühne Baden, śpiewając rolę Leopolda Kupelwiesera (Das Dreimäderlhaus Berté) i Theater Orchester Biel Solothurn, gdzie wystąpił gościnnie w partii Hansa Scholla w operze Zimmermanna Weisse Rose jako laureat Armel Opera Festival. Latem 2017 roku odniósł sukces jako Mozartowski Papageno w produkcji Oper Burg Gars.

Do jego największych osiągnięć bieżącego sezonu można zaliczyć wykonanie głównej roli Victora w Die Antilope Stauda w Neue Oper Wien, występy na Festival Grafenegg, powrót na scenę jako Papageno, Dandini i Hans Scholl – w tej ostatniej roli jesienią 2018 roku oklaskiwać go mogła m.in. publiczność londyńska.

 

Wydarzenia z wybranym artystą:

Organizatorzy:

Wpisz szukaną frazę: