fbpx

Utworzona przed 50 laty Sinfonie Orchester Biel Solothurn pełni ważną rolę w muzycznym krajobrazie Szwajcarii. Ukształtowana w swoich początkach pod muzycznym kierownictwem Armina Jordana i Josta Meiera, od sezonu 2012/2013 prowadzona jest przez Kaspara Zehndera.

W centrum jej działalności artystycznej znajdują się przede wszystkim koncerty w miastach Biel/Bienne i Solothurn/Soleure. W jej repertuarze ważne miejsce zajmuje muzyka XX i XXI wieku. Dokonała prawykonań dzieł orkiestrowych takich twórców, jak Edward Rushton, Urs Peter Schneider, Cécile Marti, Daniel Andres, Jean-Luc Darbellay, Hanns Eisler i Alfred Schweizer, a także oper Christiana Henkinga, Josta Meiera, Martina Derungsa, Martina Markuna czy Benjamina Schweitzera. Oprócz koncertów symfonicznych i produkcji operowych orkiestra Theater Orchester Biel Solothurn zaprasza także na koncerty kameralne, dla dzieci i seniorów oraz cykl letnich koncertów na wolnym powietrzu, podczas których występuje z młodymi muzykami z całej Szwajcarii.

O międzynarodowym uznaniu dla zespołu i jego wysokim poziomie artystycznym świadczy lista gości, z którymi współpracował. Na tej liście znajdują się m.in. Lawrence Foster, Matthias Bamert, Nathalie Stutzmann, Augustin Dumay, José van Dam, Arabella Steinbacher, Heinz Holliger, Milan Horvat, Maxim Vengerov, Marcello Viotti, Gábor Takács-Nagy, Natalia Gutmann, Louis Lortie, Patricia Kopatchinskaja, Misha Maisky, Feng Ning, Renaud, Gautier Capuçon czy Giovanni Bellucci.

Sinfonie Orchester Biel Solothurn brała gościnny udział w licznych festiwalach, wystąpiła m.in. podczas Carinthische Sommer i Feldkirch Festival w Austrii, Martinů Festtagen w Bazylei, Musikfestival Bern, Festival International de musique w Besançon i Music Chapel Festival w Brukseli.

Jej nagrania znajdują uznanie w kraju i za granicą. W 2015 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z wytwórniami CPO i Outhere Music z nową serią wykonań dzieł mało znanych kompozytorów ery romantyzmu: Roberta Radecke, Ferdinanda Thierota, Josefa Rheinbergera i Roberta Volkmanna.

Wydarzenia z wybranym artystą:

Organizatorzy:

Wpisz szukaną frazę: