fbpx

Matylda Staśto-Kotuła jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończyła wydział wokalno-aktorski w klasie dr Ewy Wolak. Początkowo, w latach 1987-1997, brała lekcje gry na fortepianie, by następnie przenieść się na wydział wokalny.

Już w pierwszych latach studiów brała udział w licznych spektaklach i koncertach. W roku 2001 dostała się do International Bachakademie Stuttgart, gdzie pod batutą Helmutha Rillinga wystąpiła na wielu koncertach. Brała także udział w spektaklach organizowanych przez Operę Krakowską: L’elisir d’amore (2001), Die Verschworenen (2002), Intryga i miłość (2004), Bal u księcia Orłowskiego (2005).

Uczestniczyła w wielu koncertach muzyki oratoryjnej. Na XIV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej wykonała Vesperae Solennes de Confessore Mozarta. W późniejszych latach zaśpiewała partię kontraltową w: Stabat Mater Pergolesiego, Requiem Mozarta i Glorii Vivaldiego. W 2009 roku uczestniczyła w światowej premierze Cantico delle creature Geralda Spitznera. Od 2008 roku stale uczestniczy w takich festiwalach, jak: Wratislavia Cantans, Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Warszawska Jesień, Opera Rara, Edinburg Festival czy Salzburger Festspiele.

Matylda Staśto-Kotuła swoją technikę wokalną szlifowała także na kursach mistrzowskich u takich profesorów, jak: Alison Pearce, Charlotte Lehmann, Jadwiga Rappé, Bernarda Fink czy Neil Semel. Od 2011 roku stale koncertuje z Capellą Cracoviensis, współpracując ze świetnymi dyrygentami, m.in. z Janem Tomaszem Adamusem, Andrew Parrottem, Christophe’em Roussetem, Paulem Goodwinem, Ottaviem Dantone, Skipem Sempé i Paulem McCreeshem. Wzięła również udział w spektaklach Naturzyści (2012) i Requiem sakralne (2014) w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego oraz w wystawianej w Helsinkach Halce Moniuszki (2019). W latach 2013-2014 wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Bachowskim w Świdnicy, gdzie wykonała m.in. motety Bacha pod batutą Fabio Bonizzoniego. W 2017 roku odbyła tournée po Europie z Markiem Minkowskim i Les Musiciens du Louvre.

Od kilku lat współpracuje z Chórem Filharmonii Krakowskiej. Z Chórem Polskiego Radia koncertuje i nagrywa zarówno w Polsce, jak i za granicą, współpracując m.in. z Agatą Zubel, Aleksandrem Nowakiem, Agnieszką Budzińską-Bennett i Johnem Buttem. Stale koncertuje z takimi zespołami, jak: Gabrieli Consort, Il Gardino d’Amore, Le Poème Harmonique, Oltremontano i słynnym Collegium Vocale Gent pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe.

Wydarzenia z wybranym artystą:

Organizatorzy:

Wpisz szukaną frazę: