fbpx

Franco Fagioli należy do najlepszych kontratenorów naszych czasów. Słynie ze swego kunsztu, pięknego głosu, obejmującego trzy oktawy, i mistrzowskiej techniki. Jest pierwszym kontratenorem, który podpisał kontrakt fonograficzny na wyłączność z Deutsche Grammophon. Współpraca artysty z tą wytwórnią odzwierciedla jego status jednej z najjaśniejszych gwiazd opery barokowej i bel canto z początków XIX wieku. Jego solowy debiut płytowy Rossini nagrany z udziałem zespołu Armonia Atenea i George’a Petrou, a także album Handel: Arias z orkiestrą il pomo d’oro zyskały powszechne uznanie krytyków. Jego następny album – Virtuoso Arias z ariami z oper Leonarda Vinciego – ukaże się w 2020 roku.

Najważniejsze występy Franco Fagiolego w sezonie 2019/2020 obejmują rolę Nerona w Agrippinie w Royal Opera House w Covent Garden; debiut w Teatro Real w Madrycie w tytułowej roli opery Achille in Sciro Francesco Corsellego; debiut w San Francisco Opera jako Arsace w Partenope i tytułowa rola w Sigismondo Rossiniego w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Artysta będzie także koncertował w Europie z il pomo d’oro w spektakularnym programie arii Leonarda Vinciego.

Jego wcześniejsze angaże to m.in. tytułowa rola w Eliogabalo Cavallego w Opéra national de Paris i Holenderskiej Operze Narodowej; Neron w Agrippinie w Bayerische Staatsoper w Monachium; Arsace w Semiramidzie Rossiniego w Opéra national de Lorraine; Idamantes w Idomeneuszu w Royal Opera House w Covent Garden; Andronico w Tamerlano w Teatro alla Scala w Mediolanie; Ruggiero w Alcinie w Hamburgische Staatsoper; tytułowa rola w Kserksesie w Staatstheater Karlsruhe; Piacere w Il Trionfo del Tempo e del Disinganno Handla podczas Festival d’Aix-en-Provence, w Opéra de Lille i Théâtre de Caen oraz tytułowa rola w Juliuszu Cezarze Handla w Teatro Colón w Buenos Aires i Opernhaus Zürich.

Fagioli zyskał także uznanie, występując podczas recitali na festiwalach w Halle, Ludwigsburgu, Innsbrucku i Salzburgu. Regularnie współpracuje z takimi dyrygentami, jak Rinaldo Alessandrini, Alan Curtis, Gabriel Garrido, Nikolaus Harnoncourt, René Jacobs, José Manuel Quintana, Marc Minkowski, Riccardo Muti czy Christophe Rousset.

W jego imponującej dyskografii odnaleźć można role w takich operach, jak Kserkses (rola tytułowa), Berenice i Teseo Handla, Orfeusz (rola tytułowa) i Ezio Glucka, Adrian w Syrii Pergolesiego, Artaserse i Catone in Utica Vinciego, La Concordia de' pianeti Caldary, Siroe, re di Persia Hassego, a także solowe albumy Arias for Caffarelli oraz Il maestro: Porpora Arias.

Wydarzenia z wybranym artystą:

Brak wyników spełniających Twoje wymagania.

Wybierz inne filtry.

Organizatorzy:

Wpisz szukaną frazę: