social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Teatr Łaźnia Nowa

Osiedle Szkolne 25 | Kraków

Teatr Łaźnia Nowa to miejsce, w którym wykluwają się idee. Miejsce, w którym zarówno uznani, jak i początkujący twórcy, a nawet amatorzy, znajdują przestrzeń do rozwoju i kreatywnej pracy. Przez lata swojego istnienia w Nowej Hucie, dzielnicy Krakowa uznanej za przeklętą, niebezpieczną, naznaczoną brakiem perspektyw, Łaźnia zmieniła sposób myślenia nie tylko o dzielnicy, ale także o teatrze i sztuce w Polsce. W postindustrialnej przestrzeni, będącej niegdyś halą warsztatów pobliskiej szkoły elektrycznej, zburzone zostały granice między widzem a artystą. W Łaźni zaczęły powstawać projekty, które w innych teatrach nie miałyby szans, oraz wyjątkowe relacje, które owocują zaangażowaniem w sztukę i życie lokalnych społeczności. Teatr Łaźnia Nowa jest bowiem miejscem, w którym sztuka nierozerwalnie wiąże się z edukacją, samodoskonaleniem, rozwojem, dbałością i odpowiedzialnością za mieszkańców miasta.

Pomimo swoich silnych związków z Nową Hutą Teatr Łaźnia Nowa działa na skalę światową. Powstają w nim doceniane poza granicami kraju spektakle, takie jak „Koncert życzeń”, oraz najważniejsze polskie przedstawienia: „Wszystko o mojej matce”, „Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Teatr flirtuje z arcydziełami światowego kina („Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego”, „Wejście smoka. Trailer”, „Klub miłośników filmu MISJA”) oraz tworzy awangardowe projekty, angażując do nich amatorów i lokalną społeczność: „Wałęsa w Kolonos”, „Konformista 2029”, „Najwyraźniej nigdy nie był pan 13-letnią dziewczynką”, „Emigranci”.

Łaźnia wykreowała także najważniejszy festiwal teatralny w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, który od 2007 roku ściąga do Krakowa publiczność z całego świata. Podczas festiwalu międzynarodowe jury ocenia najgłośniejsze polskie spektakle minionego sezonu, które walczą o statuetkę Boskiego Komedianta. Boska Komedia to także przestrzeń spotkań, dyskusji, twórczej energii, a także możliwość do zaprezentowania się przez młode talenty.

Od 2016 roku Teatr Łaźnia Nowa organizuje także wakacyjny Bulwar[t] Sztuki. Na plenerowej scenie w Nowej Hucie odbywa się corocznie ponad setka wydarzeń: spektakli, koncertów, warsztatów, pokazów, na które wstęp jest całkowicie darmowy. Bulwar[t] Sztuki jest najważniejszą kulturalną inicjatywą i najciekawszą propozycją na spędzenie wakacji w mieście.

Łaźnia to nie wieża z kości słoniowej. Znajdziesz w niej zapał, świeżość, przestrzeń do rozmów i otwartej konfrontacji zarówno ze sztuką, jak i z drugim człowiekiem.