social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Sylwia Olszyńska

Sopran liryczny z koloraturą, ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Moniki Swarowskiej-Walawskiej. Jest także absolwentką studiów doktoranckich na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Laureatka i finalistka wielu konkursów; otrzymała m.in.: Grand Prix Międzynarodowego Kursu Wokalnego w ramach Festiwalu Oper Oder-Spree (2008), pierwszą nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti im. Imricha Godina (2009); była finalistką oraz otrzymała nagrodę im. Ady Sari dla najlepszego sopranu koloraturowego w IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (2016) oraz otrzymała nagrodę specjalną im. Joan Sutherland na II Międzynarodowym Konkursie im. Evy Marton (2016). Zdobyła również drugą nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2018).

W 2008 roku Sylwia Olszyńska wzięła udział w projekcie Oper in der Scheune w ramach Międzynarodowego Festiwalu Oper Oder-Spree w niemieckim Beeskow, podczas którego wystąpiła w tytułowej roli w operze „Rusałka” Antonína Dvořáka. Rok później zadebiutowała na scenie operowej rolą Kleopatry w „Juliuszu Cezarze w Egipcie” George’a Friderica Handla w ramach XV Sądeckiego Festiwalu Muzycznego Iubilaei Cantus. Od 2011 roku Sylwia Olszyńska współpracuje z zespołem Capella Cracoviensis, z którym wzięła udział w nagraniu płyty „Te Deum: Charpentier & Lully” pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a (Paryż – Wersal 2013), a od 2015 roku z Krakowską Operą Kameralną, na której deskach wystąpiła w misterium „Stabat Mater” z muzyką Giovanniego Battisty Pergolesiego i Antonia Vivaldiego oraz widowisku „La Festa di Carnevale” (Monteverdi/Handel/Rameau/Gluck). W roku 2016 artystka wystąpiła na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu w roli Drugiej Kobiety w realizacji „Dydony i Eneasza” Henry’ego Purcella. Rok później Sylwia Olszyńska zadebiutowała na deskach Opery Wrocławskiej jako Pamina w Mozartowskim „Czarodziejskim flecie”. W tej roli artystka powróciła na deski Opery Wrocławskiej w sezonie 2017/2018 oraz zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie w produkcji Barriego Kosky’ego dla Komische Oper Berlin. Również jako Pamina zadebiutowała w Teatrze Narodowym w Miszkolcu i w Węgierskiej Operze Państwowej w Budapeszcie. Pod koniec sezonu 2017/2018 wcieliła się po raz pierwszy w rolę Mimi w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego podczas Immling Festival w Niemczech.

Od 2012 roku Sylwia Olszyńska pracuje jako pedagog śpiewu na Wydziale Wokalno-Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.