social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Kevin Skelton

Kevin Skelton to artysta wszechstronny: jest muzykiem, dyrygentem, choreografem, nauczycielem i naukowcem. Specjalizuje się w muzyce siedemnastowiecznej, rolach ewangelistów u Bacha i eksperymentalnym teatrem muzycznym, a na scenach koncertowych i operowych czuje się jak w domu. Występował z najsłynniejszymi na świecie zespołami muzyki dawnej, wśród nich Collegium Vocale Gent, L’Arpeggiata i Concerto Palatino, a także na scenach festiwalowych (między innymi podczas festiwali muzyki dawnej w Bostonie i Utrechcie) oraz teatralnych (Teatro La Fenice, La Monnaie, Aix-en-Provence, Opéra Royal de Versailles).

Od niedawna Skelton kieruje nową inicjatywą, badającą możliwość zespolenia w jednej produkcji śpiewu klasycznego i tańca współczesnego. Jego niesamowita zdolność łączenia głosu i ruchu została zaprezentowana podczas przedstawień realizowanych z Netherlands Reisopera, Veenfabriek, Opera Atelier, Sasha Waltz & Guests i breakdance’owym projektem ISH z Holandii. Skelton ma również własną firmę producencką, ātmā, w ramach której powstało wiele nagrań wideo i występów live, prezentowanych następnie na Operadagen Rotterdam, Theater aan het Vrijthof w Maastricht i podczas Festival Les Nuits de Septembre (Festival de Wallonie). Obecnie Skelton bada nowe praktyki performatywne, które znajdują zastosowanie podczas prób, procesu tworzenia, zarządzania i wystawiania sztuk zintegrowanego teatru muzycznego.

Na scenie operowej Kevin Skelton wystąpił w „Orfeuszu” Monteverdiego na Bergen International Festival, w „The Play of Daniel”z Toronto Consort, „Dafne” Caldary w Teatro La Fenice, „Królowej wróżek” Purcella podczas Hokutopia International Music Festival w Japonii, „Medéi” Charpentiera z Opera Atelier w Toronto i w Wersalu. Skelton występuje również w „Il Ritorno d’Ulisse” Monteverdiego z Opera Atelier i „La descente d’Orphée aux Enfers” Charpentieraz Ensemble Desmarest w Polsce, Austrii i Francji.

Wśród bieżących i nadchodzących koncertów Skeltona wyróżnić należy występy w Budapest Festival Orchestra, Nieuwe Philharmonie w Utrechcie, Early Music Festival w Timisoarze, Toronto Consort (David Fallis), a także projekty z udziałem BachPlus (Bart Naessens) i Nederlandse Bachvereniging (Jos van Veldhoven) w Holandii i Belgii.

Laureat wielu nagród i stypendiów, między innymi grantów Canada Council for the Arts i Ontario Arts Council, absolwent studiów wokalnych, dyrygentury, muzykologii i choreografii na University of Toronto, Indiana University, Oxford University i w szkole tańca współczesnego PARTS.