social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Joseph Middleton

Joseph Middleton to uznany pianista-akompaniator, specjalizujący się zwłaszcza w akompaniamencie śpiewu i muzyki kameralnej. Opisywany przez „BBC Music Magazine” jako „jedna z najjaśniej świecących gwiazd w świecie pieśni”, przez „The Times” uznany za „crème de la crème młodego pokolenia”, natomiast „Opera Now” napisała krótko: „perfekcyjny akompaniator”. W roku 2017 Middleton został nagrodzony Royal Philharmonic Society’s Young Artist Award. Jest dyrektorem Leeds Lieder, profesorem swojej Alma Mater – Royal Academy of Music, i rezydentem w Pembroke College Cambridge, gdzie jest kuratorem cyklu recitali i prowadzi Lieder Scheme, program wspierający młodych akompaniatorów i wykonawców pieśni. Middleton występuje z wieloma znamienitymi wokalistami, wśród nich są między innymi Sir Thomas Allen, Ian Bostridge, Benjamin Appl, Sarah Connolly, Lucy Crowe, Iestyn Davies, Wolfgang Holzmair, Christiane Karg, Katarina Karnéus, Dame Felicity Lott, Christopher Maltman, John Mark Ainsley, Ann Murray, Mark Padmore, Joan Rodgers, Amanda Roocroft, Kate Royal, Matthew Rose, Carolyn Sampson i Roderick Williams. Regularnie współpracuje ze wschodzącymi gwiazdami młodszego pokolenia, a w 2012 roku założył Myrthen Ensemble, w którym – wraz z Mary Bevan, Clarą Mouriz, Allanem Claytonem i Marcusem Farnsworthem– eksploruje mniej znany repertuar pieśni. Minione sezony zaprowadziły go do najsłynniejszych sal koncertowych: Wigmore Hall, Royal Opera House, Royal Festival Hall, Konzerthaus w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonii w Kolonii, Zürich Tonhalle i Luxembourg Philharmonie. W Stanach Zjednoczonych wystąpił w Lincoln Centre w Nowym Jorku, Koerner Hall w Toronto, Chan Centre w Vancouver, Nourse Theatre w San Francisco oraz podczas Ravinia Festival w Chicago. Regularnie gości na festiwalach w Aix-en-Provence, Aldeburgu, Brighton, Cheltenham, Edynburgu, Monachium, Oxford Lieder, Stuttgarcie oraz West Cork.

Sezon 2016/2017 ujrzał debiut Middletona na festiwalu BBC The Proms, gdzie wystąpił z towarzyszeniem Iestyna Davisa i Carolyn Sampson, a także trzy trasy recitalowe po USA z udziałem Kate Royal, Sarah Connolly i Carolyn Sampson, podczas których odwiedzili Park Avenue Armory i Alice Tully Hall w Nowym Jorku, Herbst Theater w San Francisco i Spivey Hall w Atlancie. Ponadto w sezonie 2016/2017 Middleton wystąpił podczas recitali Christophera Maltmana w Strasburgu i w deSingel w Antwerpii, z Katariną Karnéus w Göteborgu, z Simonem Keenlyside i Ianem Bostridge w Leeds. Natomiast założone przez Middletona Myrthen Ensemble zadebiutowało w Concertgebouw w Amsterdamie i w paryskim Musée d’Orsay. Jego występy w Wigmore Hall to między innymi recitale z Sahar Connolly, Clarą Mouriz (BBC Lunchtime) i Carolyn Sampson. Middleton jest także autorem czteroczęściowego programu nagrań Mahlera dla BBB Radio 3.

Jego dyskografia, wysoce oceniana przez krytyków, obejmuje „Fleurs” z Carolyn Sampson dla BIS Records (nominacja do nagrody Gramophone i Radio France’s Disc of the Month) oraz szereg realizacji dla Champs Hill Records: „Nocturnal Variations” z udziałem Ruby Hughes (Recording of the Month „BBC Music Magazine”), „Elgar in Sussex” z Dame Felicity Lott, „Tell me the Truth about Love” z Amandą Roocroft, „This other Eden” z Kitty Whately (Shortlisted for Best Disc of 2015 –  „American Record Guide”), „Lieder of Ludwig Thuille” z Sophie Bevan i Jennifer Johnston, a także projekt Purcell/Britten z Ruby Hughes, Allanem Claytonem i Matthew Rose. „Songs to the Moon”, debiutancka płyta Myrthen Ensemble, została w 2016 roku wydana nakładem wytwórni Signum Records.

Joseph Middleton urodził się w Gloucestershire, ukończył studia na Uniwersytecie w Birmingham, a grę na fortepianie studiował na Royal Academy of Music jako stypendysta EMI. Uhonorowany wieloma nagrodami: laureat konkursu Wigmore Hall International Song i zdobywca nagród Kathleen Ferrier, Richarda Taubera, Royal Over-Seas League i Geoffrey’a Parsons.