social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Christopher Maltman

Laureat nagrody Lieder Prize na Cardiff Singer of the World Competition w roku 1997. Studiował biochemię na Warwick University, a następnie śpiew na Royal Academy of Music.

Znany zwłaszcza z roli Don Giovanniego, którą zaśpiewał w Royal Opera House (Covent Garden), Deutsche Staatsoper w Berlinie, Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium, Operze w Kolonii, Netherlands Opera, Theatre du Capitole de Toulouse i na festiwalach: Festiwalu w Salzburgu, Ravinia Festival, San Sebastian Festival oraz w Pekinie. Wystąpił także w filmie „Juan” Kaspara Holtena.

Regularnie gości w Royal Opera House, a wśród jego ról znajdziemy Papagena/„Czarodziejski flet”, Guglielma/„Così fan tutte”, Forestera/„The Cunning Little Vixen”, Marcella/„La Bohème”, Ramira/„Godzina hiszpańska” i Lescauta/„Manon Lescaut”.Podczas Glyndebourne Festival zaśpiewał partię Papagena/„Czarodziejski flet”, Figara/„Wesele Figara” i Sida/„Albert Herring”. W Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium wystąpił w rolach Tarquiniusa/„The Rape of Lucretia”, Don Alfonsa/„Così fan tutte”, Marcella i Alberta/„Werther”.

W Wiedeńskiej Operze Narodowej zadebiutował w 2011 roku rolą Šiškova/„From the House of the Dead”, a następnie występował jako Eugeniusz Oniegin, Figaro/„Cyrulik sewilski” i Prospero/„Burza”.

W Europie śpiewał również partie Il Conte/„Wesele Figara” w Operze Narodowej w Paryżu i w Zurychu; Figara/„Cyrulik sewilski” w Deutsche Staatsoper w Berlinie; Marcella/„La Bohème” w Liceu w Barcelonie; Oresta/„Ifigenia w Taurydzie” podczas Salzburg Easter Festival, i rolę tytułową w „Gawain” Birtwistle’a na Festiwalu w Salzburgu. Znany z roli Billy’ego Budda, którą zaśpiewał w Welsh National Opera, a także w Turynie, Seattle, Frankfurcie i Monachium.

W USA występował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Figaro Rossiniego, Papageno, Harlekin/„Ariadna na Naksos” i Silvio/„Pajace”; w San Francisco jako Papageno; w Seattle jako Guglielmo; w San Diego jako Figaro i Laurent/„Teresa Raquin” Tobiasa Pickera, a w Los Angeles jako Beaumarchais/„The Ghost of Versailles”, Alfio/„Cavalleria rusticana” i Tonio/„Pajace” z Los Angeles Philharmonic pod batutą Gustavo Dudamela.

W 2016 roku zadebiutował jako Conte di Luna/„Trubadur” w Royal Opera House, Covent Garden. Jego pozostałe role z repertuaru Verdiego obejmują Simona Boccanegra w Operze we Frankfurcie, Posa/„Don Carlos” w Netherlands Opera, Amsterdamie i Operze we Frankfurcie. W kolejnych sezonach Christopher Maltman zaśpiewa partie Guy’a de Montfort/„Les Vêpres siciliennes” i Don Carlosa/„Moc przeznaczenia”.

W 2017 roku miał miejsce jego debiut w roli Wozzecka w Netherlands Opera, Vitelozza Tamare w „Die Gezeichneten” w Monachium i Forda/„Falstaff” podczas koncertu z udziałem Daniela Hardinga i Bayerischer Rundfunk Orchestra. W tym samym roku Maltman wystąpił także jako Don Giovanni w Berlinie i jako Onegin w Wiedniu.

Wśród jego realizacji koncertowych wymienić należy: Chicago Symphony Orchestra/James Conlon podczas Ravinia Festival, Cleveland Orchestra/Franz Welser-Möst, Philharmonia Orchestra/Christoph von Dohnányi, BBC Symphony Orchestra/John Adams, Orchestra of the Age of Enlightenment/Sir Roger Norrington, London Symphony Orchestra/Sir Simon Rattle, Tadaaki Otaka, Valery Gergiev i Sir Colin Davis, Concentus Musicus Wien/Nikolaus Harnoncourt, Orchestra Filarmonica della Scala/Daniel Harding, Dresden Staatskapelle/Sir John Eliot Gardiner, Boston Symphony Orchestra/James Conlon i Sir Colin Davis, Los Angeles Philharmonic Orchestra/Esa-Pekka Salonen oraz New York Philharmonic Orchestra/Kurt Masur. Występował w Vienna Konzerthaus, Amsterdam Concertgebouw, Salzburg Mozarteum, Alte Oper we Frankfurcie, Filharmonii w Kolonii, La Scali w Mediolanie, Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, a także w Aldeburgh, Edynburgu, Cheltenham i na Schwarzenberg Schubertiade Festival. Jest częstym gościem w londyńskiej Wigmore Hall.