social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Cezary Tomaszewski

Nominowany do „Paszportu Polityki” reżyser i choreograf. Twórca m.in. wyróżnionej przez prestiżowe magazyny „Theater heute” i „Falter” autorskiej wersji operetki Franza Lehára „Wesoła wdówka” obsadzonej przez cztery polskie sprzątaczki (najlepszy młody reżyser i najlepsza off-owa produkcja roku 2009 w Wiedniu) oraz spektakli muzycznych Capelli Cracoviensis: inscenizacji madrygałów Monteverdiego „Bar.okowa uczta” w barze mlecznym w Krakowie, pieśni Mendelssohna wyreżyserowanych w Lasku Wolskim („Naturzyści”), „Requiem” Mozarta zaprezentowanego jako „Karaoke sakralne”, „Niemieckiego Requiem” Brahmsa w projekcie „Piosenki miłości i śmierci”, oper „Orfeo ed Euridice” Glucka, „Amadigi di Gaula” Handla i „Halki” Moniuszki.

Jego „Wesele na podstawie »Wesela«” wg Stanisława Wyspiańskiego” w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu zostało wyróżnione na Festiwalu Klasyka Polska za „bezkompromisowy antyteatr i akt teatralnego nieposłuszeństwa” oraz za scenografię i kostiumy. „Żołnierz królowej Madagaskaru” Juliana Tuwima w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu został nagrodzony na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Dużą popularnością wśród widzów cieszy się też przedstawienie „Kto nas odwiedzi” z Och-Teatru Krystyny Jandy i jubileuszowe „Podwójne Solo Jana Peszka”. Rok 2017 przyniósł przedstawienia „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i „Cezary idzie na wojnę” zrealizowane przez teatr Komuna Warszawa. Wśród wcześniejszych projektów autorskich Tomaszewskiego warto wymienić „Last Temptation of Saint Bernardette” i „Dance Tetralogy” prezentowane w teatrach w Austrii i Szwajcarii.

Jako performer, aktor i tancerz współpracował m.in. z Toxic Dreams, Joachimem Robbrechtem, Andreą Bold, Willim Dornerem, Anną Tentą, CIE. SANS FILTRE i Catherine Guerin.