social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Andrzej Lampert

Urodził się w Chorzowie, gdzie ukończył wydział wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, a następnie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Różnorodność zainteresowań zaowocowała wygraniem konkursu „Szansa na sukces” – w którym artysta śpiewał repertuar klasyczny i rozrywkowy – a także wieloma telewizyjnymi występami oraz nagraniem płyt, m.in. z zespołem PIN. W roku 2008 wspólnie z Sarah Brightman dokonał nagrania, które znalazło się na rozszerzonej wersji albumu „Symphony”. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie (śpiew solowy u Janusza Borowicza).

 Od 2011 roku pozostaje pod stałą opieką wokalną Heleny Łazarskiej. Andrzej Lampert jest laureatem kilku konkursów wokalnych: III Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, XV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu czy XV Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach na Słowacji. W latach 2013 i 2014 wystąpił na koncercie w ramach Salzburger Festspiele jako jeden z dziesięciu nagrodzonych spośród ponad 1100 uczestników Sommerakademie Mozarteum. W operze zadebiutował w roku 2010 na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu partią Alfreda w „Traviacie” Verdiego, a w 2013 roku na tej samej scenie wystąpił jako Leński w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, będąc już wówczas stałym solistą Opery Krakowskiej.  W Operze Krakowskiej zadebiutował jako Pinkerton („Madame Butterfly”), a następnie śpiewał partie Nemorina („Napój miłosny”), Barinkaya („Baron cygański”), Parysa („Piękna Helena”), Alfreda („Traviata”), Leńskiego („Eugeniusz Oniegin”), Walthera („Tannhäuser”), Don Narciso („Il Turco in Italia”) oraz Ernesta („Don Pasquale”). W 2014 roku wystąpił jako Alfred w serii przedstawień „Traviaty” w Operze Narodowej w Montpellier we Francji, a w następnym roku jako Tamino w „Zaczarowanym flecie” w Baden bei Wien. Lampert brał również udział w wielu wykonaniach koncertowych i oratoryjnych w kraju i za granicą, w tym w Kanadzie, Austrii i w Niemczech. W 2014 roku wykonał w Wiedniu arię wraz z partią Ewangelisty w „Pasji wg św. Mateusza” J.S. Bacha pod dyrekcją Conrada Artmüllera, co zaowocowało zaproszeniem go w następnym roku do zaśpiewania partii tenorowej w Bachowskiej „Pasji wg św. Jana” w Salzburgu.

Andrzej Lampert dokonał szeregu nagrań – ma swój udział m.in. w jedynej opublikowanej rejestracji opery S. Moniuszki „Paria” (wydawnictwo DUX), a także w nagraniu arii i partii wokalnych do filmu „Music War and Love” wraz z NOSPR w Katowicach. W roku 2017 został laureatem XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Śpiewak Operowy.