social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

André Baleiro

Portugalski baryton André Baleiro urodził się w Lizbonie, gdzie w wieku 10 lat rozpoczął naukę śpiewu i gry na fortepianie w Instituto Gregoriano de Lisboa. Po ukończeniu Escola Superior de Música de Lisboa na kierunku dyrygentura chóralna Baleiro studiował śpiew na Universität der Künste Berlin pod kierunkiem Siegfrieda Lorenza i Markusa Brück. Poszerzał też umiejętności z zakresu interpretacji niemieckich Lieder u Axela Bauniego i Erica Schneidera. Ponadto brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak uznanych śpiewaków, jak Tom Krause, Ian Bostridge, Lorenzo Regazzo i José van Dam.

Baleiro jest zwycięzcą 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego i Wokalnego im. Roberta Schumanna w Zwickau oraz odbywającego się w jego rodzinnej Lizbonie Rotary Foundation Singing Competition (w 9. edycji). Został także wyróżniony nagrodą dla najbardziej obiecującego talentu na prestiżowym konkursie Das Lied w Heidelbergu oraz zdobył Theodor-Heuss-Kulturpreis.

Jego repertuar operowy obejmuje takie role, jak: Tarquinius w „Gwałcie na Lukrecji” (Teatro Nacional de São Carlos), Figaro w „Cyruliku sewilskim” i tytułową rolę Kaspara Hausera w operze z librettem Dominika Wilgenbusa i muzyką Franza Schuberta (Kammeroper München), Don Parmenione w „L’occasione fa il ladro” (Teatro Pérez Galdós), Hrabia Belfiore we „Fra due litiganti” i Kapitan w „Les trois souhaits” (Uni.T – Theater der Universität der Künste Berlin).

Warto wymienić jego udział w wykonaniach dzieł oratoryjnych: „Gurre-Lieder” Schönberga w Casa da Música w Porto, Bachowskich „Pasji według św. Mateusza” i „Pasji według św. Jana” w sali lizbońskiej Calouste Gulbenkian Foundation, „Ein deutsches Requiem” Brahmsa w Salle Métropole w Lozannie i „Requiem” Faurégo na festiwalu La Folle Journée w Nantes i Tokio.

Baleiro chętnie daje również recitale, podczas których nie tylko prezentuje niemieckie Lieder, ale także dokonuje prawykonań nowych utworów, takich kompozytorów, jak: Luca Lombardi, Michael Pelzel, Cyrill Schürch, Vasco Mendonça, Edward Luiz Ayres d'Abreu i Caio Facó.

Stypendysta hanowerskiej Walter & Charlotte Hamel Stiftung oraz Calouste Gulbenkian Foundation w Lizbonie.