social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Stanley Jackson

Stanley Jackson urodził się w St. Louis w Missouri. Tytuły licencjata i magistra muzyki uzyskał na Conservatory of Music na University of Missouri-Kansas City. Uczestniczył w wielu projektach Young Artist Programs, w tym między innymi w Kansas City Lyric Opera, Santa Fe Opera, Opera Theater of St. Louis i Lyric Opera Center for American Artists. Do jego najważniejszych ról w Lyric Opera Center for American Artists należą Ramiro („Kopciuszek”), Normanno („Lucia di Lammermoor”), Lenski („Eugeniusz Oniegin”) oraz udział w premierze opery „Between Two Worlds” Shulamita Rana. Śpiewał również w „Ariadnie na Naksos”, „La Gioconda”, „Mefistofele”, „Idomeneo” i „Cyganerii”w Lyric Opera of Chicago. Jest laureautem Metropolitan Opera Award, zdobywcą pierwszego miejsca w konkursach Liederkranz Foundation Award, MacAllister Award i Lee Schaenen Voice Competition.

W latach 2002-2004 był członkiem zespołu Nationaltheatrer Mannheim, gdzie występował między innymi jako Belfiore („Rzekoma ogrodniczka”), Ferrando („Così fan tutte”), Tamino („Czarodziejski flet”), Don Ottavio („Don Giovanni”), Tito („Łaskawość Tytusa”), Iopas („Les Troyens”), Lizander („Sen nocy letniej”), Dr. P („The Man who Mistook his Wife for a Hat”) i młody marynarz („Tristan i Izolda”). W latach 2004-2007 był zatrudniony w Operze w Lipsku, gdzie wykonał partie Tamino („Czarodziejski flet“), Walthera von der Vogelweide („Tannhäuser“), Tebalda („Il Capuleti e i Montecchi“), Lyonela („Martha“), Belmonta („Uprowadzenie z seraju”), Iopasa i Hylasa („Les Troyens”), włoskiego tenora („Kawaler srebrnej róży”), Nemorina („Napój miłosny”) i Don José („The Tragedy of Carmen”). W roku 2008 zaśpiewał Ivanhoe („Il Templario”) Ottona Nicolaia w Operze w Chemnitz. Wówczas nagrano również pierwszą płytową wersję tej opery. W marcu 2009 roku powrócił do Chemnitz z rolą Fausta, którą zaśpiewał również w listopadzie tego samego roku w Opera Zuid. W sezonie 2009/2010 wystąpił jako Remus w „Treemonisha” Scotta Joplina w Théâtre du Châtelet w Paryżu i jako Orfeusz w Staatstheater w Stuttgarcie. Zadebiutował również jako Phylades w spektaklu „Ifigenia w Taurydzie” Piny Bausch w Tanztheater Wuppertal.

W sezonie 2011/2012 zadebiutował w Operze w Bergen jako Septimus w „Theodorze” Handla, a następnie – jako członek zespołu Staatstheater w Stuttgarcie – zaśpiewał role Orfeusza („Orfeusz i Eurydyka”) , Oronte („Alcina”), Il Tempo w „Il trionfo del tempo e del disinganno” Handla,Don Ottavia („Don Giovanni“), zbrojnego („Czarodziejski flet“), Lenskiego („Eugeniusz Oniegin“), Dantego Alighieri („Francesca da Rimini“). W 2014 roku zadebiutował w Semperoper rolą Oronte („Alcina”). W latach 2015-2017 Jackson był solistą podczas 10th Annual Lyrica Dialogues w Bostonie. Zaśpiewał również solo z Munich Vocal Arts Society. Latem 2015 roku był tenorem-solistą podczas Casalmaggiore International Music Festival. W 2017 roku wykonał partie solowe podczas koncertu z Filharmonią Lwowską na Ukrainie.