social media

Newsletter

Chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na naszym festiwalu? Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco!

Działamy z poszanowaniem zapisów Konstytucji RP oraz RODO

NEWSLETTER_SUCCESS

Festiwal Opera Rara na antenie Dwójki

Cztery intensywne, wypełnione wszelkimi operowymi formami tygodnie. Trwa festiwal Opera Rara 2018, prezentujący różnorodność opery na przestrzeni czterech stuleci i pokazujący tę dziedzinę sztuki w jej najpełniejszym kształcie. Dzięki strategicznej współpracy melomani z całej Polski wysłuchają wybranych koncertów festiwalowych. Program 2 Polskiego Radia, patron medialny wydarzenia, zaprasza na wyjątkowe transmisje, prosto z Krakowa.


Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi z Krakowa dwie transmisje:

W niedzielę (21.01). o godz. 18.00 przeniesiemy się do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, gdzie festiwalowa publiczność usłyszy dwa najsłynniejsze świeckie dzieła M. A. Charpentiera – „Les arts florissants” i „La descente de l’Orfée aux Enfers”, które charakteryzują się szalonym bogactwem harmonicznym. To właśnie dzięki temu bogactwu dorównują utworom kościelnym, mimo dotykania spraw ziemskich. Obydwa dzieła czerpią z mitologii, w obu zejdziemy do piekieł - raz w ramach kary, raz w poszukiwaniu miłości.

Z kolei wykonawcą koncertu nadanego we wtorek (13.02) o godz. 19.00 również z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie będzie uznany Dunedin Consort prowadzony od klawesynu przez Johna Butta. Wydarzenie będzie doskonałym przedsmakiem 15. Festiwalu Misteria Paschalia, podczas którego artystyczny ster obejmie właśnie szkocki dyrygent. Publiczność wysłucha pierwszej angielskiej opery, które jest dziełem zupełnie wybitnym, ze względu na swe inspiracje operową muzyką Lully’ego świetnie dopełniające powyższe propozycje. Oparte na Przemianach Owidiusza libretto to historia miłosna Venus, która – skaleczona strzałą Kupidyna – zakochuje się w myśliwym Adonisie. Ta miłosna opowieść znajduje swój smutny finał w miłosnych duetach i lamencie, kiedy Adonis umiera na rękach bogini. Zwięzłe, przetykane tanecznymi suitami dzieło jest wybornym lirycznym przykładem angielskiej kultury dworskiej.